Loni, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09ACCFA6465D1ZH
Call 07942712794 92% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 24 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output Type | Digital |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | usb |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 532 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output Type | Digital |
| Pulse Transmission Output | 12 |
| Communication Port | USB |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 16 |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | ETHERNET |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 2 |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Output Type | Digital |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | 22 |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 24 |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | 22 |
| Output Type | Digital |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| PLC Series | MicroLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 12 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Pulse Transmission Output | 12 |
| Communication Port | 22 |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 14 Digits |
| Material | ABS |
| Weight | 6Kg |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 14 Digits |
| Weight | 3Kg |
| Colour | Black |
| Material | ABS |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 40 VA |
| PLC Series | CompactLogix |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Manufacturer Series | 1794-TB2 |
| Mounting Type | Panel Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| PLC Series | CompactLogix |
| Brand | Allen Bradley |
| Manufacturer Series | 1734-TBS |
| I/O Points | POINT I/O |
| Mounting Type | Panel Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| PLC Series | MicroLogix |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Manufacturer Series | CompactLogix 5380 |
| Mounting Type | Panel Mount |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| PLC Series | MicroLogix |
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Controller Type | Micro PLC |
| Output Type | Analog |
| I/O Points | 12 |
| Mounting Type | Panel Mount |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Controller Type | Compact PLC |
| Output Type | Analog |
| Input Voltage | 24V DC |
| Brand | Allen Bradley |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| Output Type | Digital |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Panel Mount |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 12 Digits |
| Voltage | 230Volts |
| Colour | Silver |
| Material | ABS |
| Weight | 2Kg |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 40 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 12Digits |
| Material | ABS |
| Voltage | 220Volts |
| Colour | Silver |
| Weight | 1.5Kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Digital |
| Communication Port | Ethernet & RS-485 |
| Brand | Allen Bradley By Rockwell |
| I/O Points | 32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Digital |
| Communication Port | Ethernet |
| Brand | Allen Bradley |
| I/O Points | 10 |
| Mounting Type | Panel Mount |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Series | PowerFlex 40 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 480 VAC |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Brand | Allen Bradley |
| Control Mode | V/F Control |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Horsepower rating | 1 HP, 1 HP |
| Field Amps | 20 |
| Frame Size | 34 |
| Catalog Reference | 23 |
| Maximum Amps | 22 |
| Model Name/Number | 25C-A4P8N114 |
| Enclosure | Open Type |
| Application | Pump |
| Braking Type | DC Braking |
| Communication | EtherNet/IP |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 1 HP, 1 HP |
| Input Voltage | 480 VAC |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Field Amps | 20amps |
| Frame Size | 12*34*54 |
| Brand | Allen Bradley |
| Catalog Reference | 22b-d |
| Model Name/Number | 22F-D018N104 |
| Maximum Amps | 40amps |
View Complete details
Product Brochure
| Maximum Input-power | 40 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage/Application | Automation |
| Number of Inputs | 14 Digits |
| Weight | 3Kg |
| Colour | Silver |
| Voltage | 230Volts |
| Material | ABS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Micro PLC |
| Output Type | Digital |
| Communication Port | Ethernet |
| I/O Capacity | 12 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Brand | Allen Bradley |
| Pulse Transmission Output | 12 |
| Mounting Type | Panel Mount |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Phase | Single Phase |
| Resolution | 1920 x 720 Pixels |
| Display Size | 10 Inch |
| Control Type | Touch Screen |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Manufacturer Series | MicroLogix 1400, MicroLogix |
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Controller Type | Micro PLC |
| Output Type | Digital |
| I/O Capacity | 6 |
| Input Voltage | 120V AC |
| Brand | Allen Bradley |
| I/O Points | 32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Output Type | Analog |
| Brand | Allen Bradley |
| Manufacturer Series | 1794-TB3G |
| I/O Points | Flex IO |
| Mounting Type | Rack Mount |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 12 |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Pulse Transmission Output | 12 |
| Communication Port | USB PORT |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 280gm |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Brand | Allen Bradley |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 8 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | ETHERNET |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Series | SMC Flex |
| Application | Mixer, Compressor |
| Communication | Modbus, Profibus |
| Rated Voltage | 24V |
| Number of Channel | 2 |
| Maximum Input-power | 40VA |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Model Name/Number | SMC-50 Designed for customer flexibility – advanced monitoring and protection, superior communicatio |
| Power | 75 KW |
| Motor Power | 30 kW |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Maximum Input-power | 27 VA |
| Controller Type | Compact PLC |
| Communication Port | Ethernet |
| Brand | Allen Bradley |
| I/O Points | 8 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Product Series | MicroLogix |
| Maximum Input-power | 68 VA |
| Controller/Processor Model | 1766-L32BXB |
| Memory | 1 MB |
| Brand | Allen Bradley |
| Signal Type | 24V DC Sinking |
| Number of Channels | 16 |
| Output Type | Digital |
| Module Type | Processor/Controller |
| Communication Port | EtherNet/IP |
| Mounting Type | Stand-alone |
| Condition | New |
| Usage/Application | Automation |
| Features | Safety Rated (SIL) |
| Number of Inputs | 16 Digits |
| Model No | 2085-IQ16 |
View Complete details
Product Brochure
| PLC Series | CompactLogix |
| Controller Type | Compact PLC |
| I/O Capacity | 32 |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Pulse Transmission Output | 24 |
| Communication Port | PORT |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Technology | SMPS |
| Maximum Input-power | 40 VA |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Power | 120W |
| Application | Industrial |
| Output Type | Analog |
| Phase | Single Phase |
| Backup Type | Without Battery |
| Communication Port | IO |
| Brand | Allen Bradley |
| Manufacturer Series | 1606-XLE120EE |
| I/O Points | XLE |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communication | SNMP |
| Redundancy | N |
View Complete details